Advertisement

2010 Results

Results Key
R - Record
J - Judge's Decision
DQ - Disqualified
DNF - Did Not Finish
DNS - Did Not Show/Start
ND - No Distance

 

Event 1 Girls 9-10 Standing Long Jump
Record: 7-11.25 R 1989 Talita Williams, Fayetteville, NC

Name Age Team Finals
1 Tan, Trinity 10 Region 2,San Jose, CA 6-11.00
2 Kelley, T-Kayla 9 Region 1,Steubenville, OH 6-09.00
3 Mack, Tyonna 10 Region 8,Orange Park, FL 6-08.00
4 Miller, Alyssa 10 Region 7,Enola, PA 6-06.00
5 Fernandez, Clarissa 10 Region 2,Apache Junction, AZ 6-03.50
6 Murry, Tamia 10 Region 4,Lawton, OK 6-03.00
7 Pearson, McKenzie 9 Region 1,Kansas City, MO 6-01.25
8 Kuntz, Mason 10 Region 3,Baker, MT 6-00.25
9 Schmaderer, Ashlynn 10 Region 5,Kearney, NE 5-10.50
10 Sprout, Corin 9 Region 6,Underhill, VT 5-08.75
11 Caldwell, Kaylee 9 Region 4,Rio Rancho, NM 5-05.00

 

Event 2 Boys 9-10 Standing Long Jump
Record: 7-11 R 1979 Tim Pham, Fairfax, VA

Name Age Team Finals
1 Horace, Johnte 10 Region 4,Pasadena, TX 7-05.50
2 Boehm, Cooper 10 Region 1,Lafayette, IN 7-03.50
3 Hutchinson, Anthony 10 Region 3,Lake Stevens, WA J7-03.00
4 Ford, Braden 10 Region 2,Chandler, AZ J7-03.00
5 Pierce, Alec 10 Region 1,Elmhurst, IL 7-00.50
6 Moore, Chauncey 10 Region 7,North Potomac, MD 6-11.25
7 Tatum, Gerald 10 Region 7,Bear, DE 6-09.50
8 Keefe, Kaiden 9 Region 5,Highlands Ranch, CO 6-05.75
9 Moomau, Jackson 10 Region 8,Arthur, WV 6-03.50
10 Woodman, Noah 10 Region 6,Hampstead, NH 6-03.25
11 Ingram, Tyrone 10 Region 8,Greenville, AL J6-03.00
12 Jones, Brandon 10 Region 7,Washington, DC J6-03.00

 

Event 3 Girls 9-10 Softball Throw
Record: 180-09 R 1979 Belinda Cook, Ft. Pierce, FL

Name Age Team Finals
1 Petty, Karli 10 Region 4,Yukon, OK 113-02.50
2 Kauanoe, Symphony 10 Region 2,Hilo, HI 113-01.25
3 Hermanson, McKenzie 10 Region 5,Sioux Falls, SD 111-06.75
4 Van Der Zwaag, Kaitlyn 10 Region 1,Hull, IA 105-07.50
5 Bouchard, Kolleen 10 Region 6,Houlton, ME 104-00.50
6 Morris, Maci 10 Region 1,Logansport, IN 100-02.00
7 Connolly, Claire 10 Region 7,Little Falls, NY 95-11.75
8 Zufelt, Olivia 10 Region 3,Silver Valley, ID 91-01.00
9 Adams, Galiyah 9 Region 7,Smyrna, DE 84-07.50

 

Event 4 Boys 9-10 Softball Throw
Record: 206-05 R 1980 Aaron Perry, Laconia, NH

Name Age Team Finals
1 Zabel, Peyton 10 Region 5,Pierre, SD 159-01.25
2 Yam, Thomas 10 Region 2,Lihue, HI 156-07.50
3 Suda, Michael 10 Region 1,Pipestone, MN 146-04.00
4 Buscherfeld, Drake 10 Region 1,Algona, IA 137-06.00
5 Wilson, Ezekiel 10 Region 4,Oklahoma City, OK 135-10.25
6 Schardt, Garrett 10 Region 5,Davenport, NE 133-08.50
7 Ostroski, Dev 10 Region 6,East Lyme, CT 131-00.50
8 Bagley, Ryan 9 Region 3,Burley, ID 129-05.50
9 Aageson, Ivar 10 Region 3,Harve, MT 120-04.25
10 Nelson, Seger 10 Region 1,Kirksville, MO 117-11.25
11 Jackson, Travares 10 Region 8,Greenville, AL 115-06.75
12 Kinard, Cortez 10 Region 7,Washington, DC 115-03.00
13 Price, Deshawn 10 Region 7,Clayton, DE 98-05.25

 

Event 5 Girls 13-14 1600 Meter Run
Record: 5:01.24 R 2007 Claudia Francis, Queens, NY

Name Age Team Finals
1 Saunders, Ashley 14 Region 1,Gardner, IL 5:14.63
2 Biggs, Briel 14 Region 7,Bronx, NY 5:19.59
3 Lange, Abigail 13 Region 3,Bend, OR 5:20.67
4 Xu, Jenny 13 Region 2,Cupertino, CA 5:23.50
5 Burr, Jackie 14 Region 6,Westerly, RI 5:24.60
6 Celis, Jennifer 14 Region 5,Hotchkiss, CO 5:26.59
7 Derrick, Sarah 14 Region 8,Virginia Beach, VA 5:26.93
8 Shea, Kaitlyn 14 Region 1,Jefferson City, MO 5:32.17
9 Vides, Jocelyn 13 Region 2,Sparks, NV 5:45.35
10 Laturnus, Cassie 13 Region 3,Kelowna, BC 5:48.34
11 Scott, Sarah 14 Region 4,Lake Highlands, TX 5:57.00
12 Ayaian, Courtney 14 Region 6,Stow, MA 5:58.37

 

Event 6 Boys 13-14 1600 Meter Run
Record: 4:33.78 R 1991 Eli Enman, Shelburne, VT

Name Age Team Finals
1 Avila, Ricardo 14 Region 2,San Jose, CA 4:39.20
2 Freitag, Nick 14 Region 1,Green Bay, WI 4:39.40
3 Bertrand, Xavier 14 Region 7,Roxboro, QC 4:40.85
4 Streich, Shane 14 Region 1,Waseca, MN 4:43.12
5 Armstrong, Elijah 14 Region 3,Pocatello, ID 4:43.14
6 Staub, Christopher 14 Region 4,Tulsa, OK 4:43.85
7 Shanks, Josh 14 Region 6,Saint John, NB 4:45.51
8 Ryon, Connery 14 Region 8,Warrenton, VA 4:57.99
9 Dillon, Shane 13 Region 5,Winnipeg, MB 4:59.80
10 Fried, Levi 14 Region 3,Kodiak, AK 5:07.30
11 Christian, Paden 14 Region 8,Huntington, WV 5:08.64
12 Pouliot, Nicholas 14 Region 5,Weyburn, SK 5:15.19
13 Baker, Brady 14 Region 8,Burlington, KY 5:18.23

 

Event 7 Girls 11-12 800 Meter Run
Record: 2:20.17 R 1984 Annette Gregory, Brooklyn, NY

Name Age Team Finals
1 Fedkina, Natasha 12 Region 7,State College, PA 2:23.46
2 Carte, Kyla 12 Region 8,Haymarket, VA 2:28.24
3 Kean, Sara 12 Region 6,Fredericton, NB 2:29.56
4 Clinton, Caitlyn 12 Region 4,Cabot, AR 2:33.08
5 Palacio, Caitlin 12 Region 2,San Jose, CA 2:34.61
6 Neameyer, Taryn 12 Region 5,Bismarck, ND 2:35.00
7 Steckel, Camryn 11 Region 1,London, ON 2:35.38
8 McNulty, Kyra 11 Region 3,Kelowna, AK 2:35.55
9 Katerenchuk, Jessica 12 Region 3,Edmonton, AK 2:36.10
10 Roy, Florence 12 Region 7,Granby, QC 2:38.74
11 Ramos, Sara 11 Region 1,St. John, IN 2:49.77

 

Event 8 Boys 11-12 800 Meter Run
Record: 2:10.20 R 1978 Antonio Smith, Atlanta, GA

Name Age Team Finals
1 Galimah, Jallah 11 Region 8,Conyers, GA 2:20.56
2 Epps, Isaiah 12 Region 4,Broken Arrow, OK 2:23.84
3 Canty, Chance 12 Region 5,Sanford, CO 2:23.94
4 Jones-Phillips, Dustin 12 Region 3,Eugene, OR 2:24.08
5 Conrad, Keddie 12 Region 1,Mississauga, ON 2:26.83
6 Love, Dante' 12 Region 2,Yuba City, CA 2:29.31
7 Jennings, Jonathan 12 Region 7,Jamaica, NY 2:33.36
8 Leblanc, Andrew 12 Region 6,Fredericton, NB 2:33.47
9 Dall, Graeson 12 Region 1,Solon, IA 2:34.47
10 Council III, Ricky 11 Region 8,Raleigh, NC 2:35.06
11 Harkins, Donovan 12 Region 8,Murfeesboro, TN 2:53.56
12 Hughes-Geekie, Davis 12 Region 3,Kelowna, BC 3:00.19

 

Event 9 Girls 13-14 800 Meter Run
Record: 2:13.26 R 2006 Phyllis Francis, Laurelton Queens, NY

Name Age Team Finals
1 Sawyer, Kailee 13 Region 1,Waterloo, ON 2:18.02
2 Smallwood, Natasha 14 Region 3,Edmonton, AB 2:20.08
3 Huhnerkoch, Kayla 14 Region 1,Redwood Falls, MN 2:25.82
4 Jackson, Adriiana 13 Region 4,Galena Park, TX 2:27.14
5 DeVos, Brooke 14 Region 5,Sioux Falls, SD 2:27.37
6 Baker, Jackeitha 14 Region 8,Raleigh, NC 2:28.59
7 Taffuri, Julia 14 Region 2,Scottsdale, AZ 2:28.73
8 Tremblay-Hetu, Cassandra 13 Region 7,St. Eustache, QC 2:29.13
9 Amancio, Genesis 13 Region 7,Bronx, NY 2:29.18
10 Smith, Courtney 13 Region 6,Exeter, NH 2:35.02
11 Provenzano, Seraphina 13 Region 6,Holden, ME 2:36.34
11 Girten, Alexandria 14 Region 8,Owensboro, KY 2:36.34
13 Gaab, Fallon 14 Region 5,Weyburn, SK 2:44.29

 

Event 10 Boys 13-14 800 Meter Run
Record: 2:03.06 R 1984 Alan Foster, Beaverton, OR

Name Age Team Finals
1 Pare, Maxime 13 Region 7,Montmagny, QC 2:10.81
2 Bode, Carson 14 Region 1,Kansas City, MO 2:12.36
3 Mackay, Scott 14 Region 3,Edmonton, AB 2:12.40
4 Rodriguez, Nathan 14 Region 2,Gilbert, AZ 2:12.43
5 Dumouchel, Pierre 14 Region 6,Saint John, NB 2:13.18
6 Dapkins, Cameron 14 Region 2,Mililani, HI 2:14.16
7 Simmons, Jacob 14 Region 5,Sturgis, SD 2:15.61
8 Savage, Ben 14 Region 1,Valparasio, IN 2:17.05
9 Rountree, Garrison 14 Region 8,Raleigh, NC 2:18.34
10 Murray, Adam 13 Region 3,Kelowna, BC 2:19.41
11 Cosens, Tristen 14 Region 5,Saskatoon, SK 2:24.63
12 Rhodes, Mason 14 Region 4,Russellville, AR 2:31.72

 

Event 11 Girls 11-12 Standing Long Jump
Record: 8-05 R 1990 Heather Sands, Wolfeboro, NH

Name Age Team Finals
1 Taubert, Lauren 12 Region 5,Casper, WY 7-08.25
2 Sanders, Brinae 12 Region 5,Evanston, WY 7-07.00
3 Robinson, Jaimie 11 Region 1,Chicago, IL 7-06.75
4 Jimenez, Jeshley 12 Region 7,Astoria, NY 7-06.50
5 Larson, Sydney 11 Region 2,Layton, UT 7-02.00
6 Sandoval, Gabriela 12 Region 4,Las Cruces, NM 7-01.00
7 Glidden, Kelsey 12 Region 6,Rochester, NH 7-00.50
8 Palmer, Davia 12 Region 8,Anniston, AL 6-11.25
9 McCanick, Mariah 12 Region 8,Adams Run, SC 6-11.00
10 Rollison, Sydney 12 Region 3,Bozeman, MT 6-09.75
11 Smith, Justice 11 Region 8,Washington, WV 6-08.25

 

Event 12 Boys 11-12 Standing Long Jump
Record: 9-03.75 R 2004 Kaiuway Boima, New Britain, CT

Name Age Team Finals
1 Taylor, Ryan 12 Region 5,Colorado Springs, CO 8-01.25
2 Edwards, Lucky 12 Region 7,Rochester, NY 7-11.00
3 Nichols, Jordan 12 Region 1,Brantford, ON 7-08.75
4 Gregory, Dorian 12 Region 4,Breaux Bridge, LA 7-08.00
5 Carbin, Darius 12 Region 2,San Jose, CA 7-06.50
6 Warshawski, Peter 12 Region 3,Kelowna, BC 7-06.00
7 Mitchell, Steven 12 Region 6,Wolfeboro, NH 7-04.25
8 Gardner, Cartel 12 Region 1,Indianapolis, IN 7-03.75
9 Porter-Yearby, Jamier 12 Region 3,Seattle, WA 7-01.25
10 Files, Ty'Asis 12 Region 8,Okeechobee, FL 7-00.50

 

Event 13 Girls 11-12 Softball Throw
Record: 198-02 R 1994 Kendra Wecker, Marysville, KS

Name Age Team Finals
1 Byrd, Katelyn 12 Region 8,Parkersburg, WV 154-06.00
2 Rennenger, Daessley 11 Region 1,Indianola, IA 141-07.50
3 Kawamura, Kristin 12 Region 2,Lihue, HI 140-00.00
4 Comstock, Katey 12 Region 6,White River Jct., VT 139-09.50
5 Bennett, Aleyah 12 Region 3,Kent, WA 138-02.25
6 VanHee, Sara 12 Region 1,West Lorne, ON 133-07.00
7 Griepentrog, Alyssa 12 Region 1,Pipestone, MN 131-09.25
8 Zamora, Lexi 11 Region 4,Ruidoso, NM 126-00.50
9 Cadena, Kendra 12 Region 5,Green River, WY 119-03.00
10 Smith, Kaylah 12 Region 7,Washington, DC 111-00.00
11 Austin, Alyssa 11 Region 7,Lebanon, PA 106-05.00
12 Cornish, Alexia 11 Region 7,Dover, DE 90-00.25

 

Event 14 Boys 11-12 Softball Throw
Record: 272-10 R 1979 Brian Olinger, Carson, CA

Name Age Team Finals
1 Breitbarth, Joshua 12 Region 2,Hilo, HI 208-05.25
2 Holfert, Cross 12 Region 8,Laurinburg, NC 204-04.75
3 Espinosa, Igor 12 Region 3,Edmonton, AB 178-11.00
4 Martinez, Caleb 12 Region 1,Racine, WI 173-11.25
5 Hubbell, Todd 12 Region 7,Little Falls, NY 169-02.75
6 Kortan, Chase 12 Region 5,Tabor, SD 165-04.50
7 Hooper, Evan 12 Region 4,Cabot, AR 163-01.50
8 Gault, Ben 12 Region 1,Sartell, MN 159-08.50
9 Allen, Aberdeen 11 Region 7,Parlin, NJ 158-02.50
10 Schrock, Jordan 12 Region 7,Forest Hills, PA 156-01.50
11 Franklin, John 12 Region 6,Wolfeboro, NH 154-01.75
12 Good, Brett 12 Region 5,Sutherland, NE 150-06.50
13 Gross, Drake 11 Region 1,Moberly, MO 142-01.75

 

Event 15 Girls 9-10 50 Meter Dash
Record: 7.08 R 1980 Deaundra Wheele, Carson, CA

Name Age Team Finals
1 Jokic, Andrea 10 Region 3,Edmonton, AB 7.49
2 Harris, Jonae 10 Region 8,Miami, FL 7.57
3 Gardner, Jaslyn 10 Region 2,Enterprise, UT 7.61
4 Armor, Alysa 10 Region 7,Bear, DE J7.85
5 Shaffer, Delaney 10 Region 5,Olathe, KS J7.85
6 Simpson, Shaniya 10 Region 4,Jackson, MS 8.00
7 Murphy, Laura 10 Region 6,East Greenwich, RI 8.10
8 Harper, Daisy 10 Region 1,Racine, WI 8.37

 

Event 16 Boys 9-10 50 Meter Dash
Record: 7.04 R 1984 Sterling Harris, San Bernardino, CA

Name Age Team Finals
1 Primus, Mitchell 10 Region 1,Milwaukee, WI 7.35
2 Kuntz, Kaden 10 Region 3,Baker, MT 7.54
3 Silberman, Zach 10 Region 2,Orange, CA 7.60
4 Pereira, Tyler 10 Region 6,Narragansett, RI 7.69
5 Vigil, Davian 9 Region 5,Hutchinson, KS 7.79
6 Gayton, Cortland 10 Region 4,Gulfport, MS 7.85
7 Wilson, Connor 10 Region 8,Murfreesboro, TN 8.22
8 Fillion, Christophe 10 Region 7,Sherbrooke, QC 8.45

 

Event 17 Girls 9-10 100 Meter Dash
Record: 13.43 R 1980 Denis Moore, Carson, CA

Name Age Team Finals
1 Soule, Taylor 10 Region 6,West Lebanon, NH 14.50
2 Hubbard, Aris 10 Region 8,Rutledge, GA 14.53
3 Allen, Carmella 10 Region 2,Las Vegas, NV 14.85
4 Johnson, Kiana 10 Region 4,Bastrop, LA 14.86
5 Barnes, Ahjure 10 Region 7,Somerset, NJ 15.07
6 Winkler, Bettina 10 Region 1,Rochester, MI 15.13
7 Dunbar, Hannah 9 Region 5,Casper, WY 16.02
8 Lavallee, Rowyn 10 Region 3,Edmonton, AB 16.24

 

Event 18 Boys 9-10 100 Meter Dash
Record: 13.00 R 1986 Jody Trammel, Gaithersburg, MD

Name Age Team Finals
1 Fugate, Nolan 10 Region 1,Holland, MI 13.93
2 Payne, Isaiah 10 Region 3,Edmonton, AB 14.20
3 Davis, Derius 10 Region 4,St. Francisville, LA 14.27
4 Marsland, Justin 10 Region 7,Brooklyn, NY 14.49
5 Davis, Titin 10 Region 2,Antioch, CA 15.35
6 Pickett, Joshua 10 Region 5,Shawnee, KS 15.36
7 Sean, Coffey 10 Region 6,Norwell, MA 15.52
8 Taylor, Charles 10 Region 8,Anniston, AL 17.12

 

Event 19 Girls 11-12 100 Meter Dash
Record: 12.44 R 1983 Deaundra Wheeler, Carson, CA

Name Age Team Finals
1 Alexander, Taranique 12 Region 8,Miami, FL 13.52
2 Agostini, Maggie 12 Region 7,Manhattan, NY 13.80
3 Phillips, Jaiden 11 Region 2,San Diego, CA 13.87
4 Vivier-Hannay, Gabrielle 12 Region 5,Winnipeg, MB J14.22
5 Hall, Princess 12 Region 1,Saline, MI J14.22
6 Mckain, Kassi 12 Region 3,Edmonton, AB 14.41
7 Johnson, Julina 11 Region 4,Pascagoula, MS 14.60
8 Anthony, Molly 11 Region 6,Bridgewater, ME 14.60

 

Event 20 Boys 11-12 100 Meter Dash
Record: 11.89 R 1987 Willis Tyson, Cocoa, FL

Name Age Team Finals
1 Emenike, Obiora 12 Region 8,Columbia, SC 12.75
2 Jokic, Alexander 12 Region 3,Edmonton, AB 13.02
3 Ho, Oliver 12 Region 2,San Jose, CA 13.07
4 Hericks, Mason 12 Region 5,Watertown, SD 13.26
5 Butler, Solomon 12 Region 7,Brooklyn, NY 13.43
6 Jones, Timothy 12 Region 4,Biloxi, MS 13.54
7 Theriault, Brandon 12 Region 6,Fort Kent, ME 14.38
8 Breske, Beau 12 Region 1,West Allis, WI 14.58

 

Event 21 Girls 13-14 100 Meter Dash
Record: 12.21 R 2002 Kenyanna Wilson, Glendale, AZ

Name Age Team Finals
1 White, Bethany 14 Region 7,Gaithersburg, MD 12.54
2 Greer, DeAndra 14 Region 8,Stockbridge, GA 12.60
3 Piland, Jaia 13 Region 2,San Diego, CA 13.09
4 Jackson, Tia 14 Region 6,Old Town, ME 13.32
5 Newell, Harper 14 Region 4,Jackson, MS 13.37
6 Cady, Hannah 13 Region 1,Lake Orion, MI 13.51
7 Jones, Kylie 14 Region 5,Scamman, KS 14.08
8 Kluver, Shayna 13 Region 3,Sandpoint, ID 14.41

 

Event 22 Boys 13-14 100 Meter Dash
Record: 11.06 R 1987 Edward West, Miami, FL

Name Age Team Finals
1 Edwards, Jaylin 14 Region 1,Chicago, IL 12.04
2 Branch, Travon 14 Region 2,Las Vegas, NV 12.06
3 Floyd, Richaud 14 Region 4,Gulfport, MS 12.21
4 Smith., Justin 14 Region 8,Auburn, AL 12.28
5 Bowman, Jordan 14 Region 6,Salem, NH 12.38
6 Morgan, Austyn 14 Region 7,Jamesville, NY 12.67
7 Keuter, Tanner 14 Region 3,Albany, OR 12.90
8 Szwydky, Brandon 13 Region 5,Blaine Lake, SK 13.12

 

Event 23 Girls 13-14 Standing Long Jump
Record: 9-03.50 R 1991 Marzette Penton, Tacoma, WA

Name Age Team Finals
1 Lusa, Vanessa 14 Region 6,Manchester, CT 8-04.75
2 Ayoga, Doriane 14 Region 1,Ajax, ON 8-02.25
3 Dunsen, Jada 14 Region 7,Lancaster, PA 8-00.25
4 Winder, Tanisha 14 Region 4,Jackson, MS 7-11.50
5 Miller, Rachael 13 Region 7,Baldwinsville, NY 7-10.75
6 Allen, Sarah 14 Region 5,Ayr, NE 7-09.75
7 Coulter, Diamond 14 Region 8,Charleston, SC 7-07.00
8 Nelson, Kelli 13 Region 3,Idaho Falls, ID 7-06.00
9 Obiagwu, Oluchi 13 Region 1,Columbus, OH 7-05.00
10 Cole, Allyson 14 Region 3,Forsyth, MT J7-04.25
10 Rich, Bethany 13 Region 8,Clarksville, TN J7-04.25
12 Young, Jessica 14 Region 2,Glendale, AZ 7-03.75
13 Edwards, Laura 13 Region 8,Lexington, KY 7-03.50
14 Harding, Kiana 14 Region 3,Kenai, AK 6-08.50

 

Event 24 Boys 13-14 Standing Long Jump
Record: 10-04.50 R 1986 Paul Punsal, Orange, CT

Name Age Team Finals
1 Harris, Joshua 14 Region 1,Plainfield, IL 9-05.00
2 Herrera, Kaleb 14 Region 1,Fremont, OH 9-00.00
3 O'Georgia, Bryant 14 Region 2,Phoenix, AZ J8-10.00
4 Steffensen, Ellery 14 Region 3,Kenai, AK J8-10.00
5 LaCoste, Jacob 14 Region 3,Albany, OR J8-09.50
6 McGregor, Alexander 13 Region 8,Florence, KY J8-09.50
7 Falk, Adrian 14 Region 5,Salina, KS 8-08.50
8 Buda, Trevor 14 Region 7,Mt.Lebanon, PA 8-08.50
9 Bennett, Julian 14 Region 6,New Britian, CT 8-08.25
10 Wilson, RJ 13 Region 4,Fountain Hill, AR 8-07.50
11 Smith, Vyncint 14 Region 8,Columbia, SC 8-06.25
12 Louisaire, Roger 14 Region 7,Red Bank, NJ 8-03.00
13 Lovato, Joseph 14 Region 4,Roswell, NM 8-02.50
14 Runge, Bryson 14 Region 1,West Liberty, IA 8-01.50

 

Event 25 Girls 13-14 Softball Throw
Record: 244-00 R 1981 Rachel Green, Manitowoc, WI

Name Age Team Finals
1 Brewer, Cheyenne 14 Region 2,Fernley, NV 189-03.00
2 Haley, Jazmyn 13 Region 1,Bellfontaine, OH 185-05.50
3 Bulger, Karen 14 Region 3,Olympia, WA 175-11.75
4 Brownell, Jenna 14 Region 8,Tampa, FL 164-01.25
5 Taylor, Ciera 14 Region 8,Chattanooga, TN 160-01.25
6 Santiago, Sienna 14 Region 2,Honolulu, HI 159-00.25
7 Wilke, Hope 13 Region 5,North Platte, NE 154-06.75
8 Espinosa, Kymbra 14 Region 4,Ruidoso, NM 152-07.50
9 Gonski, Kaly 13 Region 6,Milford, CT 145-09.50
10 Greenawalt, Kayla 14 Region 7,Blue Mountain, PA 145-05.25
11 Crews, Fahirah 14 Region 7,Washington, DC 135-02.50
12 Thompson, Olivia 13 Region 5,Shoshoni, WY 128-04.75
13 Cagle, Ellie 14 Region 3,Sitka, AK 125-10.25

 

Event 26 Boys 13-14 Softball Throw
Record: 315-08 R 1980 Gene Harris, Okeechobee, FL

Name Age Team Finals
1 Caudle, Zachary 14 Region 8,Lumberton, NC 220-11.25
2 Thomas, Davin 14 Region 2,Las Vegas, NV 220-02.50
3 Ganitano, John James 14 Region 3,Sitka, AK 219-05.00
4 Martinez, Ryan 14 Region 5,Alamosa, CO 218-09.00
5 Crane, Dallas 13 Region 3,Rexburg, ID 212-01.25
6 Watson, Drake 14 Region 1,Sterling Heights, MI 211-11.50
7 Tate, Bryan 14 Region 2,San Jose, CA 205-03.50
8 Hikim, Juwan 13 Region 7,Washington, DC 204-00.00
9 Smith, Jordan 14 Region 6,Tolland, CT 201-11.50
10 Tate, Chase 14 Region 4,Longview, TX 196-01.00
11 Sumfest, Michael 13 Region 7,Lewisburg, PA 191-05.50
12 Hatfield, Tate 13 Region 8,Mt. Washington, KY 170-04.50

 

Event 27 Girls 9-10 200 Meter Dash
Record: 27.77 R 1998 Brittney Streeter, Miami, FL

Name Age Team Finals
1 Spaanstra, Alexa 10 Region 1,Brighton, MI 28.38
2 Jackson, Dominique 10 Region 7,Bronx, NY 29.41
3 White, Elisse 10 Region 2,Yuba City, CA 29.43
4 Taylor, Tamia 10 Region 4,New Orleans, LA 31.12
5 Singleton, Diamond 10 Region 3,Portland, OR 31.18
6 Baskerville, Mary 10 Region 6,Enfield, CT J31.42
7 Hugg, Kayla 9 Region 8,Ashburn, VA J31.42
8 MacLennan, Sophia 9 Region 5,Saskatoon, SK 35.24

 

Event 28 Boys 9-10 200 Meter Dash
Record: 26.59 R 1984 Curtis Johnson, Palmetto, FL

Name Age Team Finals
1 Harris, Jatauious 10 Region 8,Milledgeville, GA 27.74
2 Hubbard, Jashon 10 Region 1,Steubenville, OH 28.84
--- Rhodes, Daizhun 10 Region 7,Easton, PA DQ
4 Barnaba, Treylon 10 Region 4,Carencro, LA 30.60
5 Levin, Jacob 10 Region 5,West Fargo, ND 31.19
6 Muttilainen, Tyler 10 Region 6,Richmond, VT 31.35
7 Garcia, Isaiah 9 Region 2,Palms, CA 32.03
8 Sibony, Rafael 10 Region 3,Seaside, OR 32.34

 

Event 29 Girls 11-12 200 Meter Dash
Record: 26.13 R 1983 Teresa Bester, Philadelphia, PA

Name Age Team Finals
1 Armstrong, Zaria 12 Region 1,Oakville, ON 27.02
2 Obieke, Imani 12 Region 7,Rochester, NY 27.52
3 Taylor, Noell 12 Region 8,Fairfax, VA 27.60
4 Estell, Rachael 11 Region 2,Los Altos, CA 27.70
5 Kuykendall, Tamara 12 Region 4,Little Rock, AR 28.41
6 Bradford, Taylor 12 Region 3,Des Moines, WA 28.64
7 Gartrell, Tessa 12 Region 5,Denver, CO 29.00
8 Gonsalves, Olivia 12 Region 6,South Kingstown, RI 29.44

 

Event 30 Boys 11-12 200 Meter Dash
Record: 23.85 R 1995 Eugene Lee, Augusta, GA

Name Age Team Finals
1 Smith, Justin 12 Region 8,Virginia Beach, VA 25.66
2 Thorton, Markell 12 Region 3,Seattle, WA 27.30
3 Daniels, Joey 12 Region 1,Kitchener, ON 27.32
4 Tomasi, Tawn 11 Region 6,Williston, VT 27.77
5 Andam, Skyler 12 Region 2,West Jordan, UT 28.11
6 Marshall, Anthony 12 Region 5,Iona, SD 28.62
7 Dupre, Raekwon 12 Region 4,Carencro, LA 28.69
8 Uzzell, Murad 12 Region 7,Somerset, NJ 28.77

 

Event 31 Girls 13-14 200 Meter Dash
Record: 24.06 R 1997 Monique Henderson, Bonita, CA

Name Age Team Finals
1 Davis, Jerayah 14 Region 5,Casper, WY 25.72
2 Alexander, Shania 13 Region 1,Scarborough, ON 26.78
3 Baynard, Timarya 13 Region 2,San Jose, CA 26.85
4 Gilding, Kayla 14 Region 6,South Burlington, VT 26.86
5 Morgan, Audrianna 14 Region 4,Oklahoma City, OK 26.99
6 Johnson, Zaelin 13 Region 3,Auburn, WA 27.87
7 McCarthy, Alesia 13 Region 7,Queens, NY 27.97
8 Tesi, Whitney 14 Region 8,Murfreesboro, TN 29.53

 

Event 32 Boys 13-14 200 Meter Dash
Record: 22.55 R 2007 Marlon Laidlaw-Allen, Scarborough, ON

Name Age Team Finals
1 Arnold, Zach 14 Region 1,Lake Orion, MI 24.06
2 Rose, Richard 14 Region 7,Jamaica, NY 24.09
3 Crossley, Trevious 14 Region 4,Bastrop, LA 24.12
4 Ahlbaum-Ateah, Joshua 14 Region 5,Winnipeg, MB 24.25
5 Harley, D'Andre 13 Region 8,Columbia, SC 24.70
6 Ostrowski, Matthew 14 Region 6,Glastonbury, CT 25.06
7 Brown, Kyle 14 Region 2,Altadena, CA 25.27
8 Mills, Vontrell 14 Region 3,Portland, OR 25.48

 

Event 33 Girls 9-10 400 Meter Dash
Record: 1:01.09 R 1979 Shelby Mooreman, Martinsville, VA

Name Age Team Finals
1 James-Heard, Saudia 10 Region 3,Lakewood, WA 1:07.75
2 Boone, Daloria 10 Region 8,Milledgeville, GA 1:08.75
3 Simpson, Mollie 10 Region 6,Manchester, NH 1:09.04
4 Tetzlaff, Jackie 10 Region 5,Watertown, SD 1:09.84
5 Bruno, Amanda 10 Region 7,Mechanicsburg, PA 1:10.75
6 White, Jakiya 10 Region 4,Bastrop, LA 1:13.19
7 Evans, Sarah 10 Region 2,St. George, UT 1:15.54
8 Price, Morgan 9 Region 1,Menomonee Falls, WI 1:20.39

 

Event 34 Boys 9-10 400 Meter Dash
Record: 1:00.69 R 1981 Tommy Owings, Greensville, SC

Name Age Team Finals
1 Petersen, James 10 Region 6,Hermon, ME 1:03.55
2 Smith, Ethan 10 Region 1,Pickering, ON 1:03.62
3 Brannan, Beau 10 Region 5,Bismarck, ND 1:05.12
4 Jenkins, Jonathan 10 Region 8,Athens, GA 1:07.86
5 Krommenhoek, Marcus 10 Region 2,Springville, UT 1:10.48
6 Rogers, Henry 10 Region 3,Bend, OR 1:11.15
7 Jehlicka, Miles 10 Region 4,Tulsa, OK 1:11.48
8 Boris, Noah 10 Region 7,Allison Park, PA 1:15.31

 

Event 35 Girls 11-12 400 Meter Dash
Record: 58.46 R 2005 Alexis Mapson, New York, NY

Name Age Team Finals
1 Nichols, Jenee 12 Region 8,Atlanta, GA 1:01.00
2 Jacobsen, Carlie 12 Region 2,Orem, UT 1:02.78
3 Oyler, Kaylee 12 Region 3,Meridian, ID 1:04.62
4 Buttinger, Emily 12 Region 1,Waterloo, ON 1:05.17
5 Dowling, Cortney 12 Region 5,Pierre, SD 1:06.07
6 Ogindo, Chelsea 12 Region 7,Peekskill, NY 1:06.21
7 White, Nadia 12 Region 6,Cranston, RI 1:08.45
8 Huitt, Kiersten 12 Region 4,Rio Rancho, NM 1:08.46

 

Event 36 Boys 11-12 400 Meter Dash
Record: 54.09 R 1979 Sam Hill, Smyrna, GA

Name Age Team Finals
1 Fournie, Nicholas 12 Region 1,London, ON 1:01.03
2 Magana-Garcia, Sebastian 12 Region 2,Seaside, CA 1:01.45
3 Desmond, Luke 12 Region 5,Greeley, CO 1:01.94
4 White, Mason 11 Region 3,Bonney Lake, WA 1:03.62
5 Berkshire, Jack 12 Region 6,Fredericton, NB 1:04.93
6 Sallah, Abdullah 12 Region 7,Mount Valley, MD 1:05.74
7 Brown, Austin 12 Region 8,Virginia Beach, VA 1:06.10
8 Jackson, Joshua 12 Region 4,Bastrop, LA 1:07.60

 

Event 37 Girls 13-14 4x100 Meter Relay
Record: 48.93 R 1991 , West Oakland, CA

Team Finals
1 Region 1
1) Orrett, Narissa 13 2) Thomas, Taija 14 3) Buchanan, Leya 14 4) Calliste, Monique 13
51.80
2 Region 7
1) Scott, Cydney 14 2) Morrison, Niamani 14 3) June, Melissa 14 4) Belot, Melany 14
51.83
3 Region 5
1) Duma, Tyra 13 2) Fey, Kier 13 3) Whyte, Brodie 13 4) McLeod, Rachael 14
52.77
4 Region 2
1) Taylor, Abby 14 2) Snow, Baylee 14 3) Orr, Tiera 13 4) Stratton, Fabiana 14
53.51
5 Region 6
1) Campbell, Brittany 14 2) Rowland, Chamiyah 13 3) Whitingham, Vanessa 14 4) Anderson, Love 14
54.34
6 Region 3
1) Robinson, Zaedrea 13 2) McBride, Unique 13 3) Powell, Shannon 14 4) Ogans, Karrington 13
54.38
DNF Region 4
1) Hartfield, Cherrail 13 2) Banks, Tambrisha 13 3) Lee, DaQwana 13 4) Hayes, Tyrisha 14
DQ Region 8
1) Gibson, Jaymie 14 2) Polite, Tamarian 14 3) Holland, Ashley 13 4) Burgess, Giyanna 14

 

Event 38 Boys 13-14 4x100 Meter Relay
Record: 44.89 R 1983 , Lafayette, LA

Team Finals
1 Region 2
1) Diaz, Daniel 14 2) Johnson, Kirk 14 3) Mitchell, Delshawn 14 4) Smith, Keenan 14
46.78
2 Region 1
1) Waslenko, Zachary 14 2) Troya, Michael 14 3) Tauro, Landon 14 4) De Siato, Gaetano 13
47.37
3 Region 7
1) Vault, Solomon 14 2) Joppy, Kevin 14 3) Leonard, Jamal 13 4) Marc, Smith 14
48.47
4 Region 4
1) Lewis, Nikolas 13 2) Greer, Kevin 14 3) Jackson, Rezmond 14 4) Johnson, Dejon 14
48.54
5 Region 8
1) Gardner, Lynard 14 2) McPherson, Yancy 13 3) Smith, Cleveland 14 4) Wilson, Darius 14
48.63
6 Region 3
1) Merritt, Dennis 14 2) Rodriguez, Christaldo 14 3) Moore, Phillip 14 4) Harris, Thomas 13
49.16
7 Region 5
1) Miller, Zach 14 2) Hageness, Nigel 14 3) Bernhardt, Tanner 14 4) Luna, Elijah 13
51.21
8 Region 6
1) Chhoeu, Chhayhout 14 2) Chea, Shaquill 14 3) Veng, Gary 14 4) Lizardo, Argelis 14
52.24